Můžeš.cz Můžeš.cz

Navigace

Přechod na starobní důchod, započtení péče do důchodu, výplata nemocenských dávek

15. 03. 2013, Liga vozíčkářů A A A

Rubrika: Poradna

■ Při výpočtu výše důchodu platí výhodnější částka.

■ Nárok na nemocenskou vzniká při příjmu nad 10 000 Kč.

■ Doklady k výpočtu výše důchodu je nutno předložit včas.

?Dobrý den, mám dotaz. Když je člověk v invalidním důchodu a dovrší věk odchodu do starobního důchodu, pokračuje dál v invalidním důchodu, nebo přechází do důchodu starobního a vypočítává se nová částka? Děkuji za odpověď.

 Odpověď: Dobrý den, v případě, že osoba, která pobírá invalidní důchod, dosáhne tzv. důchodového věku (tzn. věku, ve kterém by mohla odejít do starobního důchodu), může o tento starobní důchod běžně požádat a starobní důchod je vypočten standardním způsobem (tedy z výdělků od roku 1986). Takto vypočtená výše starobního důchodu je porovnána s výší důchodu invalidního, který v době žádosti o starobní důchod osoba pobírá. Pokud je vyšší částka SD, je tento důchod přiznán a vyplácen. Pokud je vyšší částka ID, je žádost o SD zamítnuta a nadále je vyplácen ID. Invalidní důchod však lze podle zákona o důchodovém pojištění č. 155/1995 Sb. pobírat maximálně do 65 let; v tomto věku pak dochází k automatickému převedení z ID na SD. V tomto případě se již částka SD nepočítá z výdělků, SD je vyplácen ve stejné výši jako dosavadní ID.

 ?Dobrý den, nyní jsem zjistila, že mám doma listinu z doby, kdy jsem se čtyři roky starala o postiženého člověka. Je to již 10 let. Na listině je napsáno, že se vydává pro OSSZ. Znamená to tedy, že jsem ji tam měla poslat, aby se mi mohli tu péči započítat do důchodu? A pokud ano, je možné i po takové době toto opatrování na OSSZ doložit zpětně?

Odpověď: Dobrý den, podle informací, které na svýchwebových stránkách uvádí ČSSZ, se návrh na zahájení řízení o uznání doby péče jako náhradní doby důchodového pojištění (tzn. jako odpracovaná léta) podává nejpozději do dvou let od ukončení péče. Zda to bude ve vašem případě možné i více let zpětně, se tedy zkuste individuálně domluvit na OSSZ v místě vašeho bydliště.

?Dobrý den, obracím se na vás s touto prosbou. V listopadu 2012 mi byl odebrán invalidní důchod I. stupně; v té době jsem byla v evidenci na ÚP a k tomu jsem pracovala na dohodu o provedení práce (DPP). Vzhledem ke svým zdravotním problémům nejsem schopna pracovat osm hodin denně, tudíž jsem nadále zaměstnána na DPP a jsem i v evidenci na ÚP. Zajímalo by mě, z čeho by mi byly vypláceny nemocenské dávky, kdybych onemocněla, nebo zda se na mě vztahuje nějaká ochranná lhůta (po odebrání invalidního důchodu, proti čemuž jsem podala námitku).

Odpověď: Dobrý den, pokud pracujete na základě dohody o provedení práce (DPP), měla byste na nemocenské dávky nárok pouze v případě, že by váš měsíční výdělek z DPP přesáhl částku 10 000 Kč. Tuto skutečnost ovšem nepředpokládám vzhledem k tomu, že jste stále registrována na úřadu práce (přivýdělek při registraci na ÚP je omezen částkou 4000 Kč měsíčně). Pokud však máte příjem z DPP nižší než 10 000 Kč měsíčně, neodvádíte z výdělku na DPP pojistné na sociální pojištění. Pak bohužel nemáte na nemocenské dávky, které jsou vypláceny zaměstnancům v případě pracovní neschopnosti, nárok.

Obávám se, že z výše uvedených podmínek neexistuje žádná výjimka pro osoby, kterým byl odebrán invalidní důchod a čekají na vyřízení námitkového řízení. 

Na vaše dotazy odpovídají pracovníci Poradny Ligy vozíčkářů

Bezplatná linka 800 100 250

www.ligavozic.cz/poradna

Vložit komentář

Blue Captcha Image Refresh

*

 

 


Hlavní menu

Vydává Spolek přátel
Konta BARIÉRY s Nadací Charty 77
konta bariéry 77 nadace charty 77
Vyhledávání

Patička


mulberry bags mulberry outlet mulberry sale mulberry handbags mulberry bag mulberry bags mulberry outlet mulberry sale mulberry handbags mulberry bag mulberry purse mulberry bayswater mulberry outlet york mulberry factory shop mulberry uk mulberry purse mulberry bayswater mulberry outlet york mulberry factory shop mulberry uk sac longchamp saint francois longchamp sacs longchamp sac longchamp pliage longchamp pas cher